nav ul a, nav .brand-logo { color: #444; } body{background-color:#fff9c4;} .justify-align { text-align: justify; } ul.lista_zwykla > li{ list-style-type:disc; border:none; line-height: 1.5rem; font-size:1rem; font-weight:400; text-align:left; margin-left: 10%; } q.cytat{ line-height: 1.5rem; font-size:1rem; font-weight:400; text-align:justify; font-style: italic; } q.cytat::after{ content:"''"; } q.cytat::before{ content:"''"; } p { line-height: 2rem; } .button-collapse { color: #26a69a; } .parallax-container { min-height: 280px; line-height: 0; height: auto; color: rgba(255,255,255,.9); } .parallax-container .section { width: 100%; } @media only screen and (max-width : 992px) { .parallax-container .section { position: absolute; top: 40%; } #index-banner .section { top: 10%; } } @media only screen and (max-width : 600px) { #index-banner .section { top: 0; } } .icon-block { padding: 0 15px; } .icon-block .material-icons { font-size: inherit; } footer.page-footer { margin: 0; #rozwin {display: none;} }
Stowarzyszenie "Prawo Dziecka" powstało w roku 2016, utworzone przez grupę rodziców walczących o możliwość wychowywania swoich dzieci. Po kilkuletnich doświadczeniach współpracy z różnymi organizacjami, analizując metody działania i osiągane efekty, postanowilismy stworzyć organizację o odmiennym profilu. W centrum naszych działań postawilismy dziecko i jego prawa, rezygnując z agresywnej retoryki i stawiając na pracę u podstaw. Nasz cel to bronić prawa dzieci do miłości i opieki ze strony obojga rodziców. Walczymy o wprowadzenie w Polsce europejskich standardów w zakresie opieki naprzemiennej i kontaktów dzieci z rodzicami żyjącymi w separacji. Koncentrujemy się na zmianie prawa, w mniejszym stopniu na akcjach bezposrednich. Udzielamy wsparcia naszym członkom i propagujemy dobre praktyki. Wspierają nas mężczyźni i kobiety, jesteśmy apolityczni i neutralni światopoglądowo. Nie tolerujemy agresji i łamania prawa. Uczestniczymy w przygotowaniu zmian w prawie i w popularyzacji zrównoważonego rodzicielstwa. Są wśród nas zarówno osoby walczące o odzyskanie kontaktu z dziećmi, jak i te, które już osiągnęły zakładane cele w postaci szerokich kontaktów, czy opieki naprzemiennej. Ty też możesz włączyć się w nasze działania. Skontaktuj się z nami - razem zdziałamy więcej.
Od 2017 roku uczestniczymy w procesie modyfikacji Kodeksu Rodzinnego i Opekuńczego oraz innych ustaw. Pracujemy z parlamentarzystami z senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej i in. Choć jest to trudny proces, mamy nadzieję, że wypracowane ponad podziałami politycznymi rozwiązania ujete senackim druku 776 zostaną w końcu wdrożone do prawa materialnego.
Ważną częscią naszej działalności jest wspieranie naszych członków, dzielenie się wiedzą i pomaganie w zmaganiach z machiną wymiaru sprawiedliwości. Więcej na ten temat w zakładce "Wsparcie".
Wraz z innymi organizacjami uczestniczymy w zbieraniu i opracowaniu danych z Polski, Europy i świata nt. przestrzegania praw dziecka, działania sądownictwa rodzinnego, czy badań nad różnymi modelami wykonywania władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców. Wyniki i opracowania udostępniamy zainteresowanym podmiotom, w tym instytucjom uczestniczącym w stanowieniu prawa, mediom itp. Więcej na ten temat w zakładce "Dane"
Współpracując z mediami różnych nurtów staramy się popularyzować wiedzę nt. zrównoważonego rodzicielstwa, opieki naprzemiennej, a także nt. problemów z przestrzeganiem praw dziecka i praw obywatelskich w Polsce. Możemy pochwalić się wieloma tekstami w gazetach i czasopisamch, audycjami radiowymi i telewizyjnymi. Do naszych celów statutowych należy także organizowanie szkoleń dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i in. sektorów związanych z przestrzeganiem praw dzieci i rodziców oraz podnoszenie kompetencji wychowawczych samych rodziców.
Współpracujemy nie tylko z parlamentarzystami, prawnikami, psychologami czy przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. Rozwijamy współpracę z wybranymi organizacjami walczącymi o realizację praw dzieci do obojga rodziców, w tym m.in. Stowarzyszeniem "Dla Dobra Dziecka", z którym wspólnie angażujemy się w prace legislacyjne. Staramy się promować dobre standardy w zakresie naszej działalności, w tym jasność w zakresie jej celów oraz metod, odrzucając programowo działania sprzeczne z prawem, czy negatywnie wpływające na dzieci.